O. dr Stanisław PRZEPIERSKI OP († 18 XI 2020)

 

 Wieczorem 18 listopada 2020 r. o godz. 19.15, otoczony serdeczną opieką swoich bliskich, zmarł w Poznaniu o. dr Stanisław Przepierski OP. Kilka dni temu skończył 61 lat. W zakonie kaznodziejskim przeżył 35 lat, w kapłaństwie – 29. Od 2011 roku był członkiem Polskiego Towarzystwa Mariologicznego, od 2013 jako członek zwyczajny.

Ojciec Stanisław był gorliwym czcicielem Matki Bożej, szczególnie Maryi obecnej w otaczanym modlitwą na Służewie wizerunku Niepokalanej Królowej Różańca, Pani Żółkiewskiej. Był asystentem Żywego Różańca w archidiecezji warszawskiej i opiekunem cyklu mariologicznego „Oto Matka twoja” w dominikańskiej parafii na Służewie w Warszawie.
 
Nie podjęto jeszcze decyzji o terminie i miejscu pogrzebu.
 
W ramach prac Polskiego Towarzystwa Mariologicznego opublikował artykuły:
• Różaniec szkołą dawania świadectwa wiary, w: Maryjny kształt świadectwa. Materiały z sympozjum mariologicznego i spotkania kustoszów sanktuariów polskich, Częstochowa, 22-24 września 2011 r. („Biblioteka Mariologiczna”, 15), red. G. M. Bartosik, Częstochowa 2012, s. 71-93.
• Bóg Ojciec i Chrystus w Różańcu, w: Razem z Maryją dziękujemy za dar chrztu świętego. Sympozjum Polskiego Towarzystwa Mariologicznego. Spotkanie Kustoszów Sanktuariów Polskich, Wieleń Zaobrzański, Sanktuarium Matki Bożej Ucieczki Grzeszników, 9-11 września 2015 („Biblioteka Mariologiczna”, 19), red. G. M. Bartosik, Częstochowa 2016, s. 186-191.
 
Niech Maryja – Nadzieja Umierających wprowadzi go do radości nieba. Niech spoczywa w pokoju wiecznym! 


 

W Wielki Wtorek 7 kwietnia 2020 roku w wieku 68 lat zmarł ks. prof. dr hab. Wojciech Życiński, od 1999 roku członek zwyczajny Polskiego Towarzystwa Mariologicznego, od 2012 roku członek zwyczajny Papieskiej Międzynarodowej Akademii Maryjnej w Rzymie (PAMI). Msza święta pogrzebowa zostanie odprawiona 14 kwietnia 2020 roku o godz. 10.00 w kaplicy wewnętrznej Wyższego Seminarium Duchownego Towarzystwa Salezjańskiego w Krakowie, ul. Tyniecka 39. Z uwagi na ograniczenia łączmy się duchowo wyrażając naszą wdzięczność za wkład Księdza Profesora w polską mariologię.

Maryja – Nadzieja umierających niech wyprosi Mu niebo i radość zmartwychwstania!

Śp. o. Andrzej Potocki 

O. prof. dr hab. Andrzej Potocki OP,

członek zwyczajny PTM

zmarł w Warszawie 19 XII 2018 r.  

Ojciec Andrzej Potocki, dominikanin, wybitny socjolog religii i teolog, wykładowca UW, urodził się w 1947 roku w Warszawie. Studiował teologię w Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie oraz teologię i socjologię w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, gdzie w 1971 roku uzyskał stopień magistra. W roku 1974 uzyskał doktorat, a w 1986 roku habilitację z socjologii religii Wydziale Filozofii i Socjologii UW.

W latach 1969-88 był statystą w Teatrze Wielkim Opery i Baletu w Warszawie. W drugiej połowie lat 70. zajmował się publicystyką kulturalną, współpracując m.in. z „Teatrem”, „Sceną”, „Ruchem Muzycznym”, „Życiem Literackim”, „Kulturą”. Interesował się antropologią tańca. Interesował się życiem teatralnym i muzycznym Włoch, zwłaszcza tamtejszą operą i baletem.

W pracy naukowej specjalizował się przede wszystkim w socjologii religii i socjologii wychowania oraz w teologii praktycznej. Jest autorem pierwszej w polskiej socjologii trzytomowej monografii diecezji rzymskokatolickiej jako organizacji społecznej. Poruszał w swoich wystąpieniach i pracach naukowych także problemy duszpasterstwa rodzin, religijności laikatu oraz polskiego kultu maryjnego i jego przemian.

Pełnił funkcję wykładowcy i kierownika projektów badawczych na wielu uczelniach, w tym w Wyższej Szkole Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej w Warszawie (dziś Akademia Pedagogiki Specjalnej), na Podyplomowym Studium Religioznawstwa UW, w Salezjańskim Instytucie Wychowania Chrześcijańskiego w Warszawie, a od końca lat 90. po przeniesieniu się do Krakowa w Instytucie Religioznawstwa i w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Był ponadto prezesem Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców (1992-96), przewodniczącym Konferencji Stowarzyszeń Katolickich (1993-94) oraz członkiem Krajowej Rady Katolików Świeckich przy Konferencji Episkopatu Polski (1994-97).

W latach 2003-08 był profesorem nadzwyczajny. w Instytucie Socjologii UKSW oraz kierownikiem Katedry Socjologii Edukacji i Wychowania. W 2008 r. uzyskał tytuł profesora nauk humanistycznych. Od 2008 roku pracował w Instytucie Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji UW.

W 1997 roku wstąpił do zakonu dominikanów i 3 maja 2003 roku przyjął święcenia kapłańskie.

W marcu 2018 roku Polskie Towarzystwo Teologiczne nagrodziło wybitnego polskiego pastoralistę, socjologa i katechetyka medalem „Bene Merenti” za twórczy wkład w kształtowanie polskiej teologii.

W 2004 roku przystąpił do Polskiego Towarzystwa Mariologicznego. Był członkiem zwyczajnym. W latach 2008-2011 pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Rewizyjnej, a w kolejnej kadencji 2011-2014 – członka tejże Komisji.

 


Uroczystości pogrzebowe odbędą się w kościele OO. Dominikanów w Warszawie, ul. Dominikańska 2 w czwartek, 27 grudnia 2018 r.:

o godz. 11.30 - modlitwa różańcowa przy trumnie

o godz. 12.00 - Msza św. pogrzebowa i odprowadzenie na cmentarz przy ul. Wałbrzyskiej

Zapraszamy do wspólnej modlitwy. 


Ojcze Andrzeju, dziękujemy za Twoją posługę i pracę. Odpoczywaj w pokoju!

Niech Maryja, nasza Matka i Opiekunka naszego Zakonu, ukryje Cię pod płaszczem swojej opieki, a święty Rajmund z Penyafort, Twój patron, wyprosi Ci łaskę nieba..

Niech miłosierny Bóg da Ci radość nieba wraz z Maryją, aniołami i wszystkimi świętymi!

Ks. Jan KudłacikW niedzielę 18 maja 2014 roku, w wieku 77 lat, zmarł w szpitalu w Kielcach ks. Jan Kudłacik SAC, wieloletni kustosz sanktuarium Matki Bożej Wychowawczyni w Czarnej w diecezji radomskiej oraz członek zwyczajny Polskiego Towarzystwa Maryjnego. Uroczystości pogrzebowe odbyły się 20 maja w kościele sanktuaryjnym Czarnej.

Śp. Ks. Kardynał Józef Glemp23 stycznia 2013 roku odszedł po ciężkiej chorobie do Domu Ojca Ks. Kardynał Józef Glemp, Prymas Senior. Przeżył 84 lat, w kapłaństwie 57, w biskupstwie 34. Przez 28 lat pełnił posługę jako urzędujący Prymas Polski. W roku 1999 wydał dekret powołujący do życia Polskie Towarzystwo Mariologiczne oraz zatwierdził jego statut i był jego Członkiem Honorowym.

Śp. ks. Józef Kudasiewicz16 listopada 2012 roku, w Święto NMP Matki Miłosierdzia, w 86 roku życia i 60 roku kapłaństwa, odszedł do Pana Śp. ks. Infułat prof. dr hab. Józef Kudasiewicz, członek zwyczajny Polskiego Towarzystwa Maryjnego, wybitny biblista, Profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, długoletni wykładowca w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach.

Śp. Ks. dr Stanisław GręśZ bólem, ale i z chrześcijańską nadzieją informuję, że w minioną środę 11 lipca odszedł do Pana Śp. Ks. dr Stanisław Gręś, członek zwyczajny Polskiego Towarzystwa Mariologicznego, autor wielu publikacji mariologicznych i ekumenicznych oraz z dziedziny pneumatologii. Pogrzeb odbędzie się w poniedziałek, 16 lipca 2012 roku, we wspomnienie Matki Bożej z Góry Karmel w Zielonej Górze o godz. 11.00 w kościele parafialnym pw. Miłosierdzia Bożego, Osiedle Kaszubskie 7.

O. prof. dr hab. Jacek Bolewski SJZ bólem, ale i z chrześcijańską nadzieją informuję, że w dniu dzisiejszym odszedł do Pana śp. o. prof. dr hab. Jacek Bolewski SJ, członek zwyczajny Polskiego Towarzystwa Mariologicznego. Zmarły był cenionym nauczycielem akademickim, autorem licznych książek i artykułów, kaznodzieją, rekolekcjonistą i spowiednikiem. Od wielu lat zmagał się z chorobą nowotworową

Oblicza naszej Matki

mb_387.jpg

Logowanie

Gościmy

Odwiedza nas 104 gości oraz 0 użytkowników.

Statystyka

Odsłon artykułów:
1122991